maja 22, 2016

Jak zrobić odszycie pach i dekoltu, czyli szycie wg Adeli

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Upalna pogoda nie sprzyja noszeniu sukienek czy bluzek z rękawami. W takie ciepłe dni najczęściej wybieram dla siebie i dzieci ubrania, które rękawów nie posiadają. Skoro rękawów brak, to fajnie byłoby ładnie wykończyć nie tylko dekolt, ale również podkroje pach.....O tym będzie dzisiejszy wpis.

Odszycie pach i dekoltu to jeden w tych elementów, który sprawiał, że letnia garderoba nie była przeze mnie zbyt często tworzona. Nie wiem skąd, nie wiem jak, ale podczas szycia "zielonej materii" (pisałam o niej tutaj - klik), wpadła mi do głowy myśl, aby zrobić odszycie pach i dekoltu za jednym razem. Jak próbowałam wykańczać pachy wcześniej....nie będę Wam pisać, ale uwierzcie - to była kombinacja, której nie chcę już powtarzać :) Dzisiaj radzę sobie z odszyciami lepiej lub gorzej, ale jest zdecydowanie lepiej niż kiedyś. Mimo niedoskonałej jeszcze umiejętności, postanowiłam podzielić się z Wami wiedzą, którą w ostatnim czasie z powodzeniem wykorzystuję podczas szycia sukienek da córki.

Jak zrobić odszycie pach i dekoltu?  O tym będzie dzisiejsza instrukcja. Zrobiłam ją na przykładzie tworzonej niedawno sukienki bez rękawków. Moja sukienka posiada podszewkę, która pomoże mi w wykonaniu odszycia. Jeżeli Wasz projekt nie zakłada podszewki, to musicie wyciąć z materiału części odszycia przodu oraz tyłu z uwzględnieniem podkrojów pach. Jak to zrobić nie pokażę w tym wpisie, ale jeżeli będziecie mieli takie życzenie - przygotuję instrukcję na ten temat w najbliższym czasie.

 Jak zrobić odszycie pach i dekoltu ?


Moja instrukcja uwzględnia fakt, że przód góry sukienki składa się z jednej części a tył z dwóch, ponieważ będę wszywać zamek. Zatem, aby skorzystać ze wskazówek zawartych w tym wpisie zalecam Wam przygotowanie następujących elementów:
  1. Przód sukienki składający się z 1 części - u mnie z niebieską wypustką (jak wszyć wypustkę pokazywałam tutaj - klik)
  2. Tył sukienki składający się z 2 części - na zdjęciu nie widać dwóch części (zbyt dokładnie ułożyłam części tyłu), ale zapewniam Was, że są :)
  3. Przód podszewki składający się z 1 części - u mnie biały element
  4. Tył podszewki składający się z 2 części - u mnie białe elementy


KROK 1

Zszywamy szwy ramion sukienki. W tym celu składamy brzegi ramion przodu i tyłu do siebie (prawa strona do prawej) i zszywamy. Takie same czynności wykonujemy z podszewką pamiętając, aby prawa strona materiału przylegała do prawej.



KROK 2

Rozkładamy zszyte na ramionach części sukienki, rozprasowujemy szwy. Tak samo postępujemy z zszytymi częściami podszewki.





KROK 3

Układamy zszytą na ramionach i rozłożoną podszewkę na zszytą na ramionach i rozłożoną sukienkę. Pamiętamy, aby prawa strona podszewki przylegała do prawej strony sukienki.


KROK 4
Spinamy lub fastrygujemy (jak kto woli) obie warstwy (sukienka+podszewka) wzdłuż linii dekoltu oraz podkroju pach.




KROK 5
 
Zszywamy spięte wcześniej obie warstwy wzdłuż linii podkroju pach oraz dekoltu.




Zalecam, aby szycie podkroju pach oraz dekoltu rozpocząć około 1 cm od brzegu po to, aby łatwiej było nam później wszyć zamek oraz zszyć szwy boczne sukienki. Jeżeli nie przewidujecie zamka w Waszych projektach ani nie zależy Wam na tym, aby podszewka na lewej stronie nie miała widocznych lewej strony szwów, to możecie z powodzeniem nie pozostawiać 1cm od brzegów i zszyć całość od początku do końca.

KROK 6

Nacinamy delikatnie materiał wzdłuż linii szycia - zarówno na podkrojach pach i dekoltu. Dzięki temu po wywinięciu sukienki na prawą stronę nie będziemy mieli efektu ciągnięcia i marszczenia.



KROK7

Teraz najtrudniejsza dla mnie do wytłumaczenia część całej procedury :) Mam nadzieję, że zdjęcia poglądowe pozwolą Wam zrozumieć, co mam na myśli. Wkładamy rękę między podszewkę a sukienkę i łapiemy końce pleców (tyłu) sukienki i przeciągamy przez ten tunel, który powstał pomiędzy liniami szycia podkroju pach i dekoltu. Dzięki temu wywiniemy całość na prawą stronę. Na zdjęciu zaznaczyłam strzałkami kierunek wywijania. 










KROK 8

Po wywinięciu na prawą stronę prasujemy całość.


GOTOWE!!!!!

Nasza część sukienki ma wszytą podszewkę a dekolt i pachy są ładnie odszyte. Pozostaje teraz tylko wszyć zamek lub zszyć szew tyłu oraz zszyć szwy boczne zarówno sukienki jak i podszewki.




Życzę Wam powodzenia!


31 komentarzy:

  1. Świetny sposób. Pierwszy raz taki widzę i wygląda perfekcyjnie. Jeszcze nie Szyłam nic na podszewce, więc zawsze wykańczam podwójną igłą.

    OdpowiedzUsuń
  2. dziękuję za bardzo dobrze wytłumaczony temat. Na pewno skorzystam z rad :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko ładnie i czytelnie opisane. Ja dodatkowo po zszyciu podkrojów , przycięciu zapasów szwów i nacięciu ich - przyszywam zapasy do podszewki/ odszycia . Dzięki temu podszewka nie próbuje nawet wychylić się spod ubrania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja często stebnuję jeszcze całość wzdłuż linii dekoltu i podkoroju pach. Wtedy mam pewność, że wszystko będzie idealnie leżało. Twojego sposobu nie stosowałam, ale może spróbuję:) Dziękuję

      Usuń
  4. Świetnie wytłumaczone :) Teraz może się zdobędę na uszycie czegoś z podszewką ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie! To naprawdę nie jest trudne, jak wie się, jak zrobić.

      Usuń
  5. Uwielbiam Twoje instrukcje. Jak będę szyć jakieś ubranie, na pewno skorzystam z Twojego opisu. Pięknie :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja uwielbiam, kiedy wiem, że te moje wypociny komuś pomagają w szyciu :) Dziękuję!

      Usuń
  6. No i wszystko wiadomo! :D
    Wykorzystam, uszyję coś na lato dla Migdaleny, np. dwustronną sukienkę ;-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Chyba w końcu się zmotywują do kupna maszyny do szycia... Nauczycielkę świetną już mam ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie masz jeszcze maszyny? No jak to :) A tak na serio, to cieszę się, że mogę być Twoim wsparciem...o ile zdecydujesz się spróbować :)

      Usuń
  8. Świetnie to wytłumaczyłaś. Instrukcja takiego odszywania podszewką z pewnością się przyda szczególnie, że teraz najlepszy czas na takie zwiewne kreacje bez rękawków.
    Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję :) Tworzenie instrukcji to dla mnie zawsze duże wyzwanie, bo nie wiem czy to, co mam w głowie uda mi się pokazać tak, aby czytelnicy zrozumieli. łatwiej wytłumaczyć coś "na żywo" niż za pomocą słów i zdjęć. Ty bardziej cieszę się, że tym razem instrukcja okazała się być czytelna i zrozumiała. Pozdrawiam

      Usuń
  9. Twoje wpisy są rewelacyjne i jak będę chciała się czegoś dowiedzieć, wiem gdzie mam szukać. Czytelnie opisany i bardzo przydatny tutorial. pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Super i jakie się to wszystko wydaje proste :) a sukienka z podszewka już w głowie jest...teraz tylko realizacja. Z niecierpliwością będę czekała też na instrukcje jak zrobić takie odszycie bez podszewki:P Jest to wprawdzie w kilku miejscach opisane ale nie tak prosto i czytelnie jak tutaj. Super robota.

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam jak zwykle super wszystko jasno i wyraźnie,muszę się przyznać że przymierzam się do uszycia rolety wg Pani wskazówek jak pokonam ten temat to się pochwalę,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. witam jak zwykle wszzystko jasno i czytelnie,przymerzam sie do uszycia rolety wg pani wskazowek,jak juz pokonam ten temat to sie pochwale,pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Udane odszycie jeszcze przede mną. Dzięki za ten post, bo czuję się zmobilizowana do szycia!
    http://www.pastelovenitki.pl

    OdpowiedzUsuń
  14. Mam pytanie - jakiego materiału używasz na podszewkę? Bawełna? Ile gram?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj akurat bawełna, niestety gramatury nie znam

      Usuń
  15. Świetny poradnik! Dużo ludzi ma problem właśnie z odszyciem tych części.

    OdpowiedzUsuń
  16. No jak to jest. Projekt suknia wieczorowa-poszukuje wskazówek do odszycia pach i dekoltu, a tu jak zwykle Adela mnie nie zawiodła! Dziękuje, bardzo przydatny tutek :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Super tutorial, też podobnie wykańczam :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo dobry pomysł i ciekawy poradnik, obszywanie dekoltu to mój odwieczny problem

    OdpowiedzUsuń
  19. a ja jestem ciekawa co dalej z bokami? :D Czy zszywasz je i obrzucasz na overlocku? :D

    OdpowiedzUsuń
  20. Witam, Twój blog jest cudowny :-) od miesiąca szyje i szukam wskazówek i inspiracji u Ciebie :-) planuje uszyc właśnie taką sukienkę. Mam pytanie odnośnie zabezpieczenia brzegów materiału. Czy obszywanje je zygzakiem czy pozostawiasz surowe ? Czy wszystkie czesci (zewnętrzne i wewnetrzne) maja jednakowe wymiary? Z GÓRY DZIĘKUJĘ:-)

    OdpowiedzUsuń

Zaangażowałam się w 100% tworząc ten post. Teraz czas na Ciebie, bo przecież wspólnie tworzymy ten blog, choć ja nim administruję. Będzie mi niezwykle miło, jeżeli:

a) zostawisz komentarz pod wpisem - każde Twoje słowo to dla mnie cenna wskazówka i sygnał, że jesteś ze mną
b) polubisz mój profil na FB - dzięki temu będziemy w ciągłym kontakcie
c) możesz mnie śledzić na Instagram i Pinterest, gdzie oprócz szyciowych tematów pokazuję troszkę mego prywatnego życia, ale uprzedzam - nie robię tego zbyt często (brak odpowiedniej ilości czasu)

Jeżeli ten wpis uważasz za cenny, podziel się nim proszę ze znajomym, udostępnij na swoim profilu w mediach społecznościowych.

TOP