czerwca 19, 2015

Stopka owerlokowa z obcinaczem - proteza owerloka na maszynie domowej - hit czy kit?

Ładnie wykończone brzegi wewnątrz to jest coś, na czym mi od początku szyciowej przygody bardzo zależy. Kiedy rozpoczynałam naukę na Łucznik Predom 432 musiałam zadowolić się zwykłym zygzakiem aby wykończyć brzegi. Potem na Silvercreście miałam już ścieg owerlokowy, który wykorzystywałam bardzo często, choć nie wiedziałam, że może być jeszcze ładniejszy. Łucznik Malwina 2070 uświadomiła mi, że ścieg owerlokowy może się różnić od ściegu owerlokowego w zależności od tego, z jakiej maszyny korzystamy. Za czasów mocnego eksploatowania przeze mnie Silvercresta odkryłam też, że warto poświęcić kilkanaście złotych na stopkę do ściegu owerlokową i cieszyć się ładnym ściegiem  (pisałam o tym tutaj -klik).

Kiedy dostałam jakiś czas temu stopkę owerlokową z obcinaczem do mojej nowej maszyny Łucznik Malwina 2070,  byłam bardzo ciekawa jak taka stopka działa, czy działa i czy może zastąpić owerloka. Pewnie nie może, ale wiecie jak to jest - taka myśl się pojawia:) Was również zainteresowała ta stopka, prosiliście o informację jak się sprawdza i co o niej myślę. Moja nowa stopka przeszła już kilka testów, więc z pełną odpowiedzialnością mogę się już podzielić z Wami moją subiektywną opinią na jej temat.

Pierwsze wrażenie - wielka! Tak, wielka i swoje ważąca stopka. Obudowana plastikiem, wygląda jak w zbroi pancernej. Naprawdę okazały egzemplarz. Na pierwszy rzut oka przypomina stopkę z górnym transportem, ale to tylko pierwszy rzut oka:) Tak naprawdę różnią się i to znacznie.



To, co mi się nie podoba to fakt, że do stopki nie jest dołączona żadna, nawet krótka instrukcja. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego firmy- dystrybutorzy maszyn do szycia i sprzedawcy akcesoriów do szycia nie pokuszą się o to, aby te kilka punktów instrukcji w pudełeczku ze stopką się pojawiło. Taka mała rzecz a bardzo ułatwiłaby przyszłym użytkownikom współpracę i użytkowanie stopki. Użycie tej stopki nie jest intuicyjne....A może ja tej intuicji nie mam? W każdym razie na początku miałam spory problem. Do teraz nie wiem czy dobrze jej używam, ale zakładam, że tak, ponieważ udaje mi się uzyskać to, do czego jest dedykowana.

Stopkę po wielu próbach udało mi się zamontować i uruchomić. I jak? I jak? - zapytacie. Działa, tzn. rzeczywiście obrzuca brzeg odcinając nadmiar tkaniny. Próbowałam stopki zarówno na tkaninie bawełnianej jak i na dzianinie. Z oba rodzajami poradziła sobie świetnie. Zobaczcie na zdjęciach jak działa ta stopka.



















Nie wiem jak Wam, ale owerlok kojarzy mi się mocno z dzianinami, więc taka stopka owerlokowa z obcinaczem dawała mi nadzieję na to, że wreszcie będę mogła komfortowo szyć dzianiny bez tych wszystkich zabiegów, jakie robię :)  Po kilku próbach myślę, że jest to możliwe. Pierwszy test na poważnie będzie dzisiaj, bo mam już skrojoną dzianinę na kolejny ciuszek.

Zatem sukces - stopka działa, całkiem fajnie. Czy są jakieś minusy? Dla mnie gabaryty samej stopki. Trzeba pamiętać, aby przed jej zamontowaniem mieć pełną szpulkę nici w bębenku oraz nawleczoną nitkę górną na igłę. Jeżeli tego nie zrobimy, to czeka nas demontaż stopki. Z zamontowaną zwyczajnie nie da się tego zrobić - zbyt mały dostęp do igły i brak dostępu do bębenka (dotyczy maszyn z chwytaczem rotacyjnym). 

Zastanawiam się też jak długo obcinacz stopki będzie odpowiednio ostry. Czy jest on wymienialny czy może nie ulega stępieniu? Tego nie wiem, bo nigdzie nie ma informacji na temat tej stopki. Występuje w ofercie sprzedażowej wielu sklepów, jednak nie jest to chyba zbyt popularna stopka wśród szyjących i wcale się nie dziwię, bo wydatek 100 PLN na stopkę, o której niewiele wiadomo, to spore ryzyko. 

Czy mi się podoba? Czy to hit czy kit? Czy jestem zadowolona? Powiem Wam, że tak - jestem zadowolona. Mam w domu protezę owerloka - z naciskiem na protezę:) Na pewno będę z niej korzystać. Robi dokładnie to, do czego jest dedykowana. Zastanawiam się czy gdybym jej nie dostała, to czy wydałabym na nią ok. 100 PLN (tyle kosztuje ta stopka). Biję się z myślami co napisać....Na pewno owerlok to owerlok, więc każda proteza będzie tylko protezą. Gdyby ta stopka kosztowała mniej to bez zastanowienia bym kupiła. Stówka to jednak sporo...Czy nie lepiej tej stówki odłożyć do skarbonki z napisem "Zbieram na owerloka"? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam, bo ja nie potrafię.....





38 komentarzy:

  1. To teraz możesz szaleć z dzianiną :-)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bez tej stopki dzianina nie jest mi straszna:) ale może teraz będzie mi łatwiej i szybciej się szyć...liczę na to :)

      Usuń
    2. i jak działa do silverki?

      Usuń
  2. Jest rewelacyjna! Ciekawe czy są jakieś pasujące do Silverki..?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sprawdzę na mojej silverce czy pasuje i dam znać

      Usuń
  3. Fajna sprawa taka stopka, daje bardzo ladny efekt. Ja mam silverke i overlocka singera tez z Lidla i jestem tym zestawem bardzo zadowolona. Kiedys mialam okazje szyc na drogiej wypasionej maszynie i wiem ze jest wiekszy komfort pracy niz na lidlowych sprzetach, ale jak sie chce to i tak jest dobrze.
    Naczytalam sie roznych opinii o tym moim prostym modelu overlocka ale jak na moje potrzeby smiga znakomicie. Trzeba sie nauczyc nawlekania ktore na poczatku wydaje sie bardzo skomplikowane ale z czasem mozna sie przyzwyczaic. Nie wiem czy taka stopka z obcinaczem pasowalaby do mojej maszyny, ale wolalam zainwestowac w taniego overlocka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja tam do silverki nic nie mam :) Uważam, że to bardzo fajna maszyna za niewielkie pieniądze. Wiadomo, że nie ma wielu ułatwiaczy szycia jak droższe maszyny, ale jest super. Złego słowa nie powiem :)
      O owerloku z Lidla słyszałam, że jest fajny. Dawno ich nie było w Lidlu a jak były to nie był ten etap abym go kupiła. Teraz jednak jak miałabym kupować owerloka to skłaniałabym się ku 5 nitkowemu -tak rozwojowo:)

      Usuń
    2. Och tak, takie piec nitek i sliczne podwiniecia sciegiem drabinkowym to byloby cos ;-)
      Jak czatowalam na moje maszyny to obsesyjnie sprawdzalam oferty Lidla, nawet sobie ich aplikacje w telefonie zainstalowalam :D Te z Aldi tez, bo maja zblizona oferte i mam wrazenie ze sie przesciguja. Jak cos sie w jednym sklepie pojawi to znak ze za chwile i konkurencja cos rzuci.

      Usuń
  4. Cena tej stopki mnie paraliżuje, ale za to ładny ścieg bardzo nęci. Całkiem niedawno testowałam swoją zwykłą stopkę owerlokową naprawiając poszarpane brzegi pościeli kupionej w sklepie i ten ścieg nie usatysfakcjonował mnie zbytnio, a ścieg Twojej nowej stopki jest bardzo estetyczny. Kusi mnie ta nowa stopka, oj kusi, ale muszę kuszenie odkładać nie tylko na później ze względów finansowych, ale też ze względu na moje znikome szyciowe doświadczenie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Czas na poważnie zastanowić się nad sprzedażą overloka. Często w obliczu wymiany nici w overloku, sztuk 4 , które najpierw trzeba w danym kolorze mieć a potem często długi czas jego regulacji wybieram ścieg overlokowy w stebnówce i nożyczki! A teraz gdy jest takie cudo, wybór jest prosty. Tym bardziej że overa za mniej niż 1000 zl nie uświadczysz chyba.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie żebym się znała, ale to wygląda naprawdę dobrze!
    :)
    J.

    OdpowiedzUsuń
  7. To teraz masz pole do popisu :) Opis przydatny, jednak ja bym wolała dozbierać i kupić overlock.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to ja podpytam tutaj (mam nadzieję, że Adela nie będzie miała nic przeciwko) bo zbieram opinie. Czy lepszy najtańszy Arkowy overlock czy w takim układzie taka pokazana przez Adelę proteza, a jednak jak już overlock to porządny. Bo jednak różnica cenowa pomiędzy protezą a lepszym overlockiem to jednak jakieś 1000%.

      Usuń
  8. Część

    Niestety nie mam konta na facebook a widziałam, że pytałaś o aparat. Fotografią interesuje się trochę dłużej niż szyciem:) i coś już tam ogarniam no może znacznie więcej niż w szyciu, ale ciągle się uczę. Ja poszukiwania zaczęłabym od określenia kwoty jaką możesz przeznaczyć na aparat. Po drugie jeśli masz używać lustrzanki tylko na trybach automat, dzieci, sport itp. czyli wszystko poza trybem manualnym to moim zdaniem nie warto kupować lustrzanki, ponieważ jest dużo cięższa, większa i mniej poręczna. W takim przypadku warto zainwestować się nad aparatem kompakt z wymienną optyką (tzn. obiektywem). Jeśli jednak myślisz o użytkowaniu trybu manualnego (tzn. ustawiania przesłony, migawki, iso itd) to warto kupić lustrzankę. Ostrzegam jednak przed jednym z fotografią jest tak jak z szyciem niby masz maszynę, ale kuszą Cię stopki, dodatki krawieckie, manekin itp. i dokładnie tak jest z fotografią masz lustrzankę i obiektyw, ale przydałby by się filtry, lampa (nie wszystkie aparaty to mają), statyw inne obiektywy. Mogę po sobie powiedzieć, że kosztowna pasja. Ja osobiście widziałam świetne zdjęcia zwykłym kompaktem i beznadziejne lustrzanką o na odwrót. Jeśli myślisz o poświęceniu fotografii więcej czasu to polecam lustrzankę, a jeśli nie to kompakt.

    Pozdrawiam
    Basia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetny, kompetentny wpis - powinien rozwiać Twoje wątpliwości, Adelo :)
      A jeśli już się zdecydujesz, to ostrzegam: to wciąga! Ja jeszcze mało umiem, a już uważam się za ciut wkręconą ;-)

      Usuń
  9. P.s jeśli chciałabyś o coś zapytać to daj znać..

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja dopiero zaczynam naukę szycia i Twój blog bardzo mi w tym pomaga:) Mam takie pytanie odnośnie tej stopki owerlokowej: czy żeby dobrze działała trzeba mieć w maszynie ściegi owerlokowe?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj, dopiero dzisiaj dostrzegłam to pytanie...mam nadzieję, że jeszcze ciekawi Cię odpowiedź :) Myślę, że ta stopka najlepiej funkcjonuje ze ściegiem owerlokowym. Próbowałam na zygzaku i też poszło.

      Usuń
  11. Dzięki za podzielenie się Twoją opinią o takiej stopce. Ja dopiero od niedawna cieszę się ściegiem overlockowym, więc nawet o protezie overlocka nie myślałam. Fajnie przeczytać opinię mieszczącą się gdzieś tak pośrodku potrzeb przeciętnej użytkowniczki (czytaj moich), bo czasami można odnieść wrażenie, że bez "achów" i "ochów" sprzętowych nie uszyjesz, a z drugiej strony masz wrażenie, że przesadzasz, bo "kupa sprzętu - mało talentu". Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Ładnego wykończenia krawędzi właśnie mi brakuje, kupiłam sobie stopkę do ściegu owerlokowego (Łucznik Zofia), ale nie jestem z niej jakoś bardzo zadowolona, trochę ułatwia pracę, ale myślę, że taka, jak Ty prezentujesz byłaby o niebo lepsza. Ciekawe, czy pasowałaby...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta stopka pasuje do Łuczników, choć nie do wszystkich. Na stronie Łucznika widziałam tę stopkę i tam jest napisane, do których maszyn pasuje.

      Usuń
  13. Świetna robota! Widać, że znasz się na tym!

    OdpowiedzUsuń
  14. Gdzie mozna kupić stopkę owerlokowa z obcinaczem ?

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy stopka pasuje do silverki??? Wygląda to na prawdę fajnie i kusząco. Ja dopiero zaczynam przygodę z szyciem ale kuszą mnie wszelkie praktyczne gadżety....

    OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo kuszące rozwiązanie, czy do maszyny Janome się nada? Gdzie można kupić taką stopkę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy do Janome się nada? Nie wiem. Najlepiej zapytaj u dystrybutora maszyn - na pewno będą wiedzieli czy jest taka stopka do Janome.

      Usuń
  17. nie wiem jaki macie problem. stopka owerlokowa nigdy nie będzie tak dobra jak owerlok. kosztuje prawie tyle samo 3-nitkowy można kupić na allegro za ok150zł. nóż można bez problemu naostrzyć i nawet krawcowe z prywatnych zakładzików krawieckich mówią że mają takie taniutkie owerloki w domu i są z nich bardzo zadowolone. no i takie taniutkie maszyny można bardzo łatwo oliwić konserwować i z przyjemnością używać!! mówię oczywiście o maszynach typu łucznik (koniecznie zwracać uwagę na markę bo zdarzają się podróbki chińskie które są do niczego). sama kupiłam maszynę do szycia za 279 i 4-nitkowego owerlocka za 369 (korzystam z trzech, bo trochę tych nici schodzi na obrzucaniu brzegu...) jestem zadowolona :) . na stopkę bym się skusiła jakbym mniej szyła np. tylko przeróbki bo zwykłe maszyny mają bębenki które trzeba ciągle napełniać a w owerloku raz zakładasz szpulki i nic nie musisz z nimi robić. jeszcze jakieś wątpliwości? Aga

    OdpowiedzUsuń
  18. I jeszcze jedno chciałam dodać że owerloki mają dużo większą ilość ściegów na minutę i to co na maszynie szyjesz 1 minutę na owerloku zrobisz w 15 sekund

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam Pani Adelo, a może pokusiłaby się Pani o jakiś filmik instruktażowy? Właśnie zakupiłam tę stopkę i choć instrukcja jest załączona do niej (jednak w języku angielskim), to chciałabym zobaczyć "na żywo" jak ustawiać do niej materiał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to pomysł :) Zobaczę co da się zrobić :)

      Usuń
    2. W takim razie czekam z niecierpliwością! Ciekawa jestem ile realnie ucina materiału i jak to jest przy wykończeniach - np. przy szyciu czapeczek, jak ustawić materiał, żeby za dużo nie ciachnęła i żeby szew ładnie wyszedł

      Usuń
  20. Co do ceny takiej stopki... jako tańszą alternatywę można zamowić na Aliexpress za niecałe 5 dolarów. Dokładnie takiej nie zamawiałam, ale zamawiałam inne stopki których jakość jest podobna do tych ze sklepów w Polsce, a cena 4krotnie niższa.

    OdpowiedzUsuń
  21. Czy ta stopka pasuje może do Silverki?

    OdpowiedzUsuń
  22. Cześć tu Magda, a czy mogę poprosić instrukcję jak zamontaować materiał w tej stopce?
    dziekuje :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Jak sprawdza się stołka po roku użytkowania? A może poszła w kąt?

    OdpowiedzUsuń

Zaangażowałam się w 100% tworząc ten post. Teraz czas na Ciebie, bo przecież wspólnie tworzymy ten blog, choć ja nim administruję. Będzie mi niezwykle miło, jeżeli:

a) zostawisz komentarz pod wpisem - każde Twoje słowo to dla mnie cenna wskazówka i sygnał, że jesteś ze mną
b) polubisz mój profil na FB - dzięki temu będziemy w ciągłym kontakcie
c) możesz mnie śledzić na Instagram i Pinterest, gdzie oprócz szyciowych tematów pokazuję troszkę mego prywatnego życia, ale uprzedzam - nie robię tego zbyt często (brak odpowiedniej ilości czasu)

Jeżeli ten wpis uważasz za cenny, podziel się nim proszę ze znajomym, udostępnij na swoim profilu w mediach społecznościowych.

TOP